Vanochtend, dinsdag 22 maart heeft burgemeester Peter Oskam op het Capelse gemeentehuis de officiële uitslag van de gemeenteraadsverkiezing van de gemeente Capelle aan den IJssel bekend gemaakt. Dit gebeurde na hertelling van de stemmen. Uit de hertelling is geen verandering voortgekomen dan de eerder bekend gemaakte zetelverdeling.

Wel is een minimaal aantal verschillen gevonden:

  • Leefbaar Capelle - 3 stemmen,
  • D66 - 2 stemmen,
  • GroenLinks - 1 stem
  • SGP + 2 stemmen en
  • CDA + 1 stem 

De hertelling heeft ook uitgemaakt dat kandidaat Stegeman met 193 stemmen bij voorkeur een plek in de raad heeft bemachtigd. Het totaal aantal uitgebrachte stemmen in Capelle was 23.116. De definitieve uitslag is als volgt vastgesteld.

Definitieve uitslag gemeenteraadsverkiezing 16 maart 2022 na hertelling
LijstPolitieke partijaantal stemmen 2018aantal stemmen 2022aantal zetels 2018aantal zetels 2022
1Leefbaar Capelle9.6016.7261311
2VVD2.9172.50444
3Democraten '66 (D66)2.6862.86634
4Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP)2.1041.99233
5Partij van de Arbeid (PvdA)1.9201.43522
6SP (Socialistische Partij)1.8581.07121
7Christen Democratisch Appèl (CDA)1.7261.21421
8ChristenUnie (CU)1.5551.25722
9GroenLinks1.4861.46922
10Belang van Nederland (BVNL)-947-1
11Capels Bewoners Belang-1635-2
 Overige partijen 2014221-0-
 Totaal26.07423.1163333

Bekijk ook de:

Kiesdeler

Voor een zetel in de Capelse gemeenteraad zijn 700 16/33 stemmen nodig, dit getal is de zogenaamde kiesdeler. Dit aantal wordt berekend door het totale aantal uitgebrachte stemmen, dit jaar 23.116, te delen door het totale aantal te verdelen zetels (33).

Opkomst

Op maandag 14 en dinsdag 15 maart konden Capellenaren hun stem in 8 stembureaus uitbrengen. Op de verkiezingsdag zelf waren alle 34 stembureaus geopend en was er 1 mobiel stembureau. In Capelle aan den IJssel mochten 53.443 inwoners hun stem uitbrengen. In totaal brachten 23.116 van de stemgerechtigde Capellenaren een geldige stem uit en waren 84 stemmen blanco en 68 ongeldig. Het opkomstpercentage was met 43,54 % historisch laag en betekende een flinke daling ten opzichte van 2018: toen was het opkomstpercentage van de gemeenteraadsverkiezingen 49,72%.

Hertelling

Zowel het CDA als de D66 hebben tijdens de zitting van het Hoofd- en Centraal stembureau een hertelling aangevraagd. Het CDA kwam 5 stemmen tekort voor het verkrijgen van een restzetel en bij de D66 hadden twee kandidaten een gelijk aantal stemmen. Het verzoek van het CDA werd gehonoreerd waarna gisteren een volledige hertelling plaatsvond.

Installatie gemeenteraad

Woensdagavond 30 maart om 19.30 uur worden de nieuwe raadsleden geïnstalleerd tijdens een bijzondere gemeenteraadsvergadering. Op maandag 28 maart om 19.30 wordt afscheid genomen van de vertrekkende leden van de gemeenteraad.